Női vb-sorsolás.
Nitta 2009.07.16. 10:40
Bár egy csoportba került a magyar válogatott a decemberi női világbajnokságon az olimpiai bajnok norvégokkal és a románokkal, jók a továbbjutási esélyei a csoportból.
Az olimpiai bajnok és Eb-címvédő norvégokkal, a vb-4. és Eb-5. románokkal, valamint Tunéziával, Chilével és Japánnal került egy csoportba a magyar női válogatott a december 5-20. között Kínában sorra kerülő világbajnokságon. Mivel a csoportokból az első három-három helyezett jut a középdöntőbe, a mieinknek jó esélye van a továbbjutásra. A középdöntőben továbbjutása esetén a magyar válogatott a spanyolokkal, a koreaiakkal és a házigazda kínaiakkal találkozhat.
Jóval nehezebbnek tűnik az AB-ág, hiszen itt szerepel a vb-bronzérmes, Eb-4. Németország, az olimpiai második, Eb-3., vb-címvédő oroszok, az elitbe visszakívánkozó dánok, valamint a franciák, a svédek, és a legjobb afrikai csapat, Angola, valamint a legutóbbi Amerika-bajnokságon meglepetésre csak a második helyen végző brazilok, akik játékosállományuk alapján a vb-n a legjobbak dolgát is megnehezíthetik (a pekingi olimpián a magyar válogatott időntúli szabaddobással harcolta ki a döntetlent a brazilok ellen).
A csoportbeosztás:
A-csoport: Németország, Franciaország, Svédország, Dánia, Kongó, Brazília
B-csoport: Oroszország, Angola, Ausztria, Ukrajna, Thaiföld, Ausztrália
C-csoport: Norvégia, Románia, Magyarország, Tunézia, Chile, Japán
D-csoport: Spanyolország, Koreai köztársaság, Kína, Elefántcsontpart, Argentína, Kazahsztán
A magyar válogatott csoportellenfelei:
NORVÉGIA
A világ legjobb csapata, kiemelkedik a mezőnyből, csakúgy, mint a férfiaknál a franciák. A skandináv válogatott életében azonban az év elején lezárult egy korszak, mivel tizenöt év után leköszönt posztjáról Marit Breivik, aki 1993 óta volt a csapat szövetségi kapitánya, vezetésével 2008-ban olimpiát, 1999-ben világbajnokságot, 1998-ban, 2004-ben, 2006-ban és 2008-ban pedig Európa-bajnokságot nyert az együttes. Utódja eddig segítője, Thorir Heirgeirsson lett. A norvégok leginkább csapatként őrlik fel ellenfeleiket, hiszen úgy is meg tudták nyerni a decemberi macedóniai Eb-t, hogy hiányzott a tornáról legjobbjuk, a 2007-ben a világ legjobbjának választott Gro Hammerseng, valamint Katja Nyberg és Else-Marthe Sörlie-Lybekk, ott volt azonban Linn-Kristin Riegelhuth, Kari-Mette Johansen, Tonje Larsen, vagy éppen a Lunde-ikrek, a kapus Katrine és az átlövő-irányító Kristine. Mivel rendezőként biztos a norvégok helye a 2010-es Európa-bajnokságon, így kérdés, teljes csapattal érkezik-e Kínába az együttes, avagy egy-két sztárjuk inkább „rápihen” a januári BL-küzdelmekre. Bármilyen összeállításban lépnek azonban pályára a világbajnokságon, a torna egyik esélyeseként kell velük számolni. A mieink utoljára a 2005-ös világbajnokság csoportkörében tudták legyőzni a norvégokat (20-18), a legutóbbi találkozón, a 2008-as Eb középdöntőjében azonban keresztülrohant Imre Vilmos együttesén a skandináv alakulat (34-20).
ROMÁNIA
Bár a junior mezőnyben a románok évekig egyeduralkodónak számítottak, a felnőttek között a 2005-ös vb-ezüstöt kivéve mindvégig csalódásokkal teli válogatottjuk szereplése. A csapatot diktátorként irányító Gheorghe Tadici vezetésével az együttes nem jutott ki a 2006-os Eb-re, 2007-ben a negyedik helyen végzett a világbajnokságon, a 2008-as olimpia negyeddöntőjében emlékezetes mérkőzésen pedig éppen a magyar válogatott verte a románokat. Peking után elküldték a csapat éléről Tadicit, utódja Radu Voina lett, vele az ötödik helyen végeztek a románok a 2008-as Eb-n. A csapat szinte egytől-egyig klasszisokból áll, Dinu visszavonulását követően a kapuban Ungureanu áll, míg a mezőnyben Ardean-Elisei, Amariei, Meirosu, Lecusanu, Stanca, Manea és Maier fémjelzi az együttest. A mieink az utóbbi három világversenyen mindhárom alkalommal találkoztak Meirosuékkal, a 2007-es vb-középdöntőben (34-31) és az olimpiai negyeddöntőben (34-30) győztek, a 2008-as bukaresti olimpiai selejtezőn kétgólos vereséget szenvedtek (30-28), miként a román válogatott nyerte az eddigi utolsó találkozót is, a decemberi Eb-nyitányon (27-21). Az együttes a fehéroroszok elleni kettős győzelemmel kvalifikálta magát a vb-re.
TUNÉZIA
A vb-mezőnyben szereplő afrikai csapatok közül Tunézia tűnik a leggyengébbnek, a 2008-as afrikai Nemzetek Kupáján a negyedik helyet szerezte meg Angola, Elefántcsontpart és Kongó mögött, a bronzmeccsen 30-25-ös vereséget szenvedett, a kontinens legjobbjának számító Angolától pedig 44-26-ra kapott ki az elődöntőben. Tunézia a 2001-öes világbajnokságon a 19., a 2003-as vb-n a 18. helyet szerezte meg, míg 2007-ben a 15. helyen végzett. A magyar válogatott eddig egyszer, az 1975-ös világbajnokságon mérkőzött az észak-afrikaiakkal, akkor Sterbinszkyék 28-6-ra győztek.
CHILE
Chile Dominika ellen harcolta ki a vb-szereplést, mivel a legutóbbi Pánamerikai játékokon 34-30-ra győzte le kétszeri hosszabbítás után a közép-amerikaiakat. A chilei együttes először szerepelhet világbajnokságon. A magyar válogatott még nem találkozott a dél-amerikaiakkal.
JAPÁN
Az ázsiaiak sorozatban kilencedszer jutottak ki a világbajnokságra, ám az utóbbi másfél évtizedből a legjobb helyezésüket (13-16. hely) 1995-ben érték el a magyar-osztrák közös rendezésű vb-n, az utóbbi négy tornán a 16-20. hely között végeztek. A legutóbbi Ázsia-bajnokságon, 2008 novemberében a bronzérmet szerezte meg az együttes, Korea és Kína mögött. A magyar válogatott legutóbb a 2007-es világbajnokság csoportkörében találkozott a japánokkal, és nem minden nehézség nélkül négy góllal győzött (35-31), mivel negyedórával a vége előtt 26-25-re is felzárkóztak az ázsiaiak. A 2008 márciusi bukaresti olimpiai selejtezőn már magabiztosan győzött a magyar válogatott (39-29).
A csoportok első három-három helyezettje jut a középdöntőbe, a csoportok 4-6. helyzettjei az Elnöki kupáért lépnek pályára.
A csoportmérkőzésekre Csangzsuban, Suzsuban, Vuhsziban és Csangcsiakangban kerül sor. A középdöntők helyszínei Suzsu és Jangzsu, az elődöntőket és a döntőt Nandzsingban rendezik.
tartalom: kezi.hu
|